AWARDS AND RECOGNITION

International Science and Engineering Fair Participants

State Science and Engineering Fair of Florida

2019 - Phoenix

Christian Knuth

Katie Savage

2018 - Pittsburgh

Logan Track

Kathryn Richards

2017 - Los Angeles

Codi Elliott

Katie Savage

2016 - Phoenix

Aubrey Kilduff

Kiana Knuth

2015 - Pittsburgh

Rebecca Elsishans

2014 - Los Angeles

Rebecca Elsishans

2012 - Pittsburgh

Amanda Holly

2011 - Los Angeles

Garrett Moler

2010 - San Jose

Jared Carter

2009 - Reno

Dan Mullins

Rocky Flood

 

2019

 

2nd Place - Microbiology:

Kathryn Savage

 

4th Place - Earth/Environmental Sciences:

Hannah Swartz

4th Place - Earth/Environmental Sciences:

Lily Sikorski/Alexa Vansuch

4th Place - Environmental Engineering:

Isabella Brush

4th Place - Engineering:

Christian Knuth

4 Year UCF Scholarship:

Christine Gruttadauria

Special Award:

Samantha Jackson

 

Florida Junior Academy of Sciences Competition

2019

2nd Place

Behavioral Sciences: Laney Mulhollen

 

3rd Place

Environmental Sciences: Ryan McKeever

2018

 

1st Place

Biological Sciences: Samantha Jackson & Christine Gruttadauria

Physical Sciences: Malachi Matthews

 

2nd Place

Environmental Sciences: Logan Track

Behavioral Sciences: Emma Rieser

 

3rd Place

Biological Sciences: Carolina Titus

Honorable Mention

Behavioral Sciences: Hannah Swartz

Environmental Sciences: Ryan McKeever

2017

 

2nd Place

Physical Sciences: Teerth Patel

Behavioral Sciences: Kiana Knuth

 

4th Place

Environmental Sciences: Arianna Jones

 

Florida Junior Science Engineering and Humanaties Symposium

2019

Speakers

Kathryn Savage

Ary Wolfe-Herman

Carolina Titus

Poster Competitors

Hunter Burgin

Ryan McKeever

Samantha Jackson

2018

Speaker

Logan Track - 4th Place Overall - National Participant

Poster Competitors

Charinya Mongkhonsri

Kathryn Savage

Sean Carroll

2017

Speaker

Aubrey Kilduff

Poster Competitors

Skyler Haber

Codi Elliott

Teerth Patel

Kiana Knuth

2016

Speaker

Codi Elliott

2015

Speakers

Dylan Burgin

Rebecca Elsishans

Natalie Olson

Poster Competitors

Alisa Smovzhenko

Madison Touchton

 

2014

Speaker

Katherine Taunton

 

2013

Speakers

Donovan Keene - 5th Place

Colton Moler

Dylan Seeman

 

2012

Speakers

Shelby Gladhill

Celeste Lyon

Garrett Moler

Jackie Mogensen

Dylan Seeman